"Papieska Kalwaria" w Krakowie

W dniach 14 - 15 sierpnia po raz siódmy zorganizowano w Krakowie akcję Cracovia Sacra. Jej celem jest udostępnienie szerszej publiczności sakralnych obiektów i eksponatów na co dzień niedostępnych dla wszystkich. W tym roku, z okazji kanonizacji Jana Pawła II, wystawy w dużej mierze poświęcone były jego osobie.

Ekspozycja w klasztorze bernardynów w Krakowie nosiła tytuł „Papieska Kalwaria”. Jej twórcy postawili sobie za cel ukazanie związków Jana Pawła II z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W auli św. Szymona z Lipnicy wyeksponowano m.in. wierną kopię złotej róży, którą Jan Paweł II w 1987 r. wręczył Matce Bożej Kalwaryjskiej na krakowskich Błoniach, fotel i klęcznik, na których modlił się w kaplicy cudownego obrazu w Kalwarii podczas pielgrzymki w 2002 r. oraz naczynia liturgiczne, które znajdowały się na ołtarzu podczas jego ostatniej Mszy sprawowanej na ojczystej ziemi (Kalwaria, 19 sierpnia 2002 r.). Ważny element wystawy stanowiły fotografie upamiętniające biskupie i papieskie wizyty Jana Pawła II w Kalwarii. Zwiedzający mogli także zobaczyć wystawiony w 1602 r. akt fundacyjny klasztoru w Kalwarii i najstarsze modlitewniki kalwaryjskie wydane w latach 1620 - 1887.

Wystawę zwiedzili m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec, dyrektor wydziału Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic. Uroczyste otwarcie ekspozycji swoją obecnością uświetnił kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Azariasz Hess. Organizatorami wystawy byli: krakowski klasztor bernardynów i Nowohuckie Centrum Kultury.


Galeria:

 
 
 
Bernardyni kontakt
ul. Bernardyńska 2; 30-960 Kraków; e-mail: bernardynikrakow@gmail.com tel: 012 422 16 50